Motor Kontrol Ünitesi

Motor Kontrol Ünitesi (MKÜ), tüm motor fonksiyonlarının izlenmesinden ve kontrolünden sorumlu elektronik bir kontrol ünitesidir. MKÜ motorun çalışmasını sağlayan bir çok sistemi yöneterek motorun performanslı çalışmasını sağlar. Motor bünyesindeki birçok sensörden aldığı bilgiler dahilinde yakıt ve hava sistemlerini hafızasındaki yazılım bilgileri ile karşılaştırarak yönetir. 

Motor Kontrol Ünitesi ana fonksiyonu motordan istenilen torku hesaplamak, motorun tüm işlevlerini denetlemek ve kontrol etmektir. Günümüzde Motor Kontrol Ünitesi, sadece motor yakıt kontrolü değil, bununla da ilişkili olmak üzere, soğutma işlevlerinin denetlenmesi, yağlama donanımı, motor yağ basıncı ve seviye kontrolünü, diyagnostik fonksiyonları ile tüm alt komponentlerin, sensörlerin ve yardımcı donanımların çalışma durumlarının izlenmesi ve motor koruma önlemlerini de denetler.

 

MKÜ Üretim Yaklaşımları

MKÜ modelleri seri üretim ve geliştirme projeleri odaklı iki ayrı başlık altında üreticileri tarafından kullanıcılara sunulmaktadır. 

– Seri üretim odaklı ana otomotiv sektörü üreticilerine içten yanmalı motor kontrol ünitesi sağlayan şirketler başta otomotiv sektörü gibi yoğun pazar talebi ve üretim kapasiteleriyle tanımlanmaktadırlar.

– Düşük hacimli üretim arzu edilen uygulamalar ve  araştırma geliştirme faaliyetleri odaklı hızlı prototipleme tipi MKÜ üreticileri ise daha çok özel taleplerin incelenmesi, uygun algoritma ve donanımların geliştirmesine odaklı, başta savunma sanayii olmak üzere, yüksek güç grubu olarak tanımlanan, denizcilik, jeneratörler, ağır iş makinaları gibi alanlara hitap etmektedirler.

ECEMTAG Kontrol Teknolojileri A.Ş., ülkemize motor kontrol teknolojilerini kazandırma motivasyonu ile Şubat 2018 tarihinde kurulmuştur. Ülkemizde bu konuda gerek endüstri gerekse akademik çalışmaları bulunan bir Ar-Ge ekibini bir araya getiren ECEMTAG, elindeki bilgi birikimini temel alarak, donanım tasarımı, gerçek zamanlı platform yazılımı ve kontrol algoritmaları tasarımları ile yerli güç grubu pazarına hitap edecek olan, motor ve transmisyon güç grubu kontrol üniteleri çalışmalarına odaklanmıştır.

Geliştirmiş olduğumuz MKÜ ürünlerimizle ilgili detaylara, ürünlerimiz sayfamızdan ulaşabilirsiniz.