Transmisyon Elektronik Kontrolü

Transmisyon Kontrol Ünitesi (TKÜ, Transmission Control Unit, TCU) transmisyonun optimum performans, yakıt ekonomisi ve vites değiştirme kalitesi için viteslerin nasıl ve ne zaman değiştirileceğini hesaplayan ve birçok sensörden aldığı bilgiler dahilinde vites geçiş kararlarını uygulayan elektronik kart ve yazılım sistemidir

Güç aktarım sistemlerinde içten yanmalı motorların güç kaynağı olarak kullanıldığı durumlarda aktarım elemanı olarak mutlaka transmisyon sistemleri kullanılmaktadır. Bahsedilen yakıt ekonomisi, konfor ve güvenlik etmenleri için içten yanmalı motorlar kadar transmisyon sistemlerinde de etkili kontrol algoritmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bilgisayar ve kontrol teknolojisindeki gelişim sayesinde, transmisyonlar için mekanik çözümlerden ziyade elektronik ve yazılımsal geliştirmelere başvurulmaktadır.

Elektronik denetleyici kullanımı özellikle günümüz güç grubu içerisinde, verimlilik, çevresel etki optimizasyonu, daha etkin davranışların modellenmesi gibi avantajları sebebiyle tamamen mekanik yöntemleri ortadan kaldırmıştır. Günümüz çevresel ve ekonomik koşulları dahilinde, devletler ve uluslararası kuruluşlar yakıt ekonomisi, sürücü konforu ve güvenliğini ön planda tutacak düzenleme ve standart çalışmaları hazırlamaktadır.

Transmisyonlarda vites (dişli) ve kavrama bağlantılarını sağlayan elektronik ya da hidrolik, soğutma ve yağlama için ise hidrolik üniteler bulunmaktadır. Bu üniteler hız, basınç, sıcaklık, debi ve elektrik akımı gibi fiziksel büyüklükleri okuyacak sensörlerle daimî haberleşme halindedir.

Ünitelerdeki kontrol sistemleri, günümüzde yaygın olarak model tabanlı yazılım ile geliştirilmekte, bu sayede sensörlerin okunması, aracın durumunun anlamlandırılması, transmisyon davranışı ve uygulama stratejisinin belirlenmesi, kontrollerin hesaplanması ve hesaplanan tahriklerin uygulanması saniyede onlarca kez yapılacak şekilde hazırlanabilmektedir. Hazırlanan bu fonksiyonlar birbirinden bağımsız şekilde güncellenip, geliştirilebilmektedir.

ECEMTAG Kontrol Teknolojileri A.Ş., ülkemize güç grubu kontrol teknolojilerini kazandırma motivasyonu ile Şubat 2018 tarihinde kurulmuştur. Ülkemizde bu konuda gerek endüstri gerekse akademik çalışmaları bulunan bir Ar-Ge ekibini bir araya getiren ECEMTAG, elindeki bilgi birikimini temel alarak, donanım tasarımı, gerçek zamanlı platform yazılımı ve kontrol algoritmaları tasarımları ile yerli güç grubu pazarına hitap edecek olan, motor ve transmisyon güç grubu kontrol üniteleri çalışmalarına odaklanmıştır.

Geliştirmiş olduğumuz TKÜ ürünlerimizle ilgili detaylara, ürünlerimiz sayfamızdan ulaşabilirsiniz.